Üniversite Tercihleri Nasıl Yapılır?

Üniversite Tercihleri Nasıl Yapılır?

Üniversite Tercihleri Nasıl Yapılır?

Üniversite sınavından başarılı sonuç alan adaylar için ikinci zorlu aşama üniversite tercihleri konusudur. Başarılı puan alan adaylar için Üniversite tercihleri nasıl yapılır sorusu karşılarına çıkmaktadır. Covid-19 pandemi sebebi ile 2020 yılı sınav tarihi, tercih zamanı ve eğitim öğretim yılı başlangıç tarihleri değişikliğe uğradı. ÖSYM tarafından yayınlanacak olan başvuru kılavuzunda konu ile ilgili olarak Üniversite Tercihleri Nasıl Yapılır? sorusuna tüm cevaplar mevcut olacak.

Üniversite Tercih İşlemlerini Nasıl Yapacaksınız?

Üniversite sınavından başarılı sonuç alan aday T.C kimlik numarası ve ÖSYM aday şifresi ile birlikte https://ais.osym.gov.tr/Yetki/Giris adresinden giriş yaparak tercihlerinin son şeklini oluşturup onaylayarak ÖSYM’ye göndermeleri gerekmektedir. Üniversite sınavından tercih için yeterli puanı almayı başaran öğrenciler için toplam 24 farklı Üniversite tercih hakkı sunulmaktadır. Tercih yapacak adayların ÖSYM nin sunduğu tercih kılavuzu inceledikten sonra tercihlerini yapması gerekmektedir.

Üniversite Tercihi Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Adayların en çok dikkat etmesi gereken konuların başında eğitim görmek için herhangi bir üniversite olabilir düşüncesi ile asla hareket etmemeleridir. Öğrenci; hayatı boyunca icra edeceği mesleğinde başarılı ve faydalı olabilmek adına doğru olan bölümleri ve alanları tercihlerin en başında sıralaması gerekmektedir. Ailelerinizin üniversite eğitimi konusunda sizleri yönlendirmesine müsaade etmemesi tavsiye edilmektedir. İstemediğiniz sevmediğiniz yada başarılı olacağınıza inanmadığınız bir bölüm için tercih yapmak doğru bir karar olmayacaktır.

Çocukluğumuzdan bugüne kadar defalarca karşılaştığımız “Büyüyünce Ne Olacaksın?” sorusuna cevap vermenin zamanı geldi. Verdiğiniz cevapları unutmayın ve idealinizdeki bölümlerde eğitim görebilmek için doğru tercih sıralaması sizin bütün hayatınızı etkileyecek kritik bir karar olacaktır. Hayallerinizin peşinde koşmak ve sahip olabilmek yapacağınız tercihlere bağlı olacak.

Adaylara sunulan 24 tercih hakkının tamamı kullanılmak zorunda değildir.

Adaylar tercih yapacakları bölüm ve programları belirlerken yukarıda ki bahsettiğimiz konulara ve ÖSYM nin kılavuzunda yer alan özel koşullar ve açıklamalar kısmını dikkatlice okumalıdır.

Tüm öğrencilerimiz gönlünde yatan bölüm ve programlarda yer alabilmelerini ve başarılı bir yüksek öğretim hayatı geçirmelerini dileriz.

Related posts

İstanbul Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi Öğrenci Yurtları

İstanbul Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi Öğrenci Yurtları

İstanbul Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi Öğrenci Yurtları

İstanbul Sağlık ve Teknoloji Üniversitesine yakın konumda anlaşmalı olduğu özel yurtlar veya İstanbul’ un farklı bölgelerinde…

Read More

2020 YKS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak

2020 YKS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak

2020 YKS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak ?

2020 YKS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak konusunda merak edilenler. Üniversite adayları 27 – 28 Haziran YKS…

Read More

Harran Üniversitesi Öğrenci Yurtları

Harran Üniversitesi Öğrenci Yurtları

Harran Üniversitesi Öğrenci Yurtları

Harran Üniversitesi bünyesinde öğrenci yurdu mevcut değildir. Barınma imkanları arasında KYK öğrenci yurtları, özel öğrenci yurtları, kiralık daireler mevcuttur….

Read More

Join The Discussion

Search
Oda Tipi
Oda Özellikleri
Bina Özellikleri

Compare listings

Compare